Unirea Dej – Poli Iaşi 0-0. Ieşenii continuă să fie invincibili de 17 etape

Poli Iaşi şi-a menţinut invincibilitatea şi după etapa a IX-a a play off-ului, după ce a terminat nedecis, scor 0-0, luni după amiază, în deplasare, în confruntarea cu Unirea Dej. Fără mai mulţi titulari, unii aflaţi deja în vacanţă (Marchioni, Roman, Katanec, Harrison şi Vojtus), iar alţii accidentaţi (Vaşvari, Telcean, Plămadă, Mogoş şi Brânză), ieşenii s-au prezentat în Ardeal cu mai mulţi jucători care au bifat mai puţine minute în actualul sezon.

În poartă a fost titularizat Ionuţ Ailenei, fotbalist care a fost adus în această iarnă de la Dante Botoşani, la mijloc au fost introduşi Francisc Cristea şi Robert Ion, alături de mult mai experimentatul Cătălin Itu, în timp ce în atac, Leo Grozavu i-a preferat pe tinerii Antonio Dumitru şi Alexandru Musi, încadraţi de “veteranul” Cătălin Hlistei. De remarcat că pe banca de rezerve a moldovenilor s-au aflat alţi trei jucători foarte tineri, este vorba despre Diego Fărcaş, Alexandru Hrib şi Bogdan Istratie, toţi născuţi în anul 2004.

În prima repriză, “actorii” aflaţi pe teren au oferit celor circa 2.000 de spectatori aflaţi în tribune un fotbal sărăcăcios, “condimentat” cu foarte multe durităţi, cele mai multe dintre acestea fiind iertate de centralul Robert Avram. În minutul 30, arbitrul le-a refuzat gazdelor o lovitură de la 11 metri, după un henţ comis în careu de Ştefanovici. În partea a doua a jocului, dominarea gazdelor a fost şi mai evidentă, Fulga (min. 51 – deviere din mijlocul careului, pe lângă poartă), Cocian (min. 67 – balon trimis din 18 metri care loveşte transversala), Gâţ (min. 90+1 – balon trimis cu capul, peste poartă, din interiorul careului) ratând situaţii bune de a înscrie. În minutul 79, Alexandru Pop înscrie, cu capul, din 6 metri, însă golul este anulat de arbitru pe motiv de off-side! Singura replică mai consistentă a oaspeţilor în această reprită i-a aparţinut lui Itu (min. 59), al cărui şut, din 20 de metri, este prins de Răilean. Evoluţie modestă a Iaşului, care reuşeşte însă, în final, să smulgă un punct în Ardeal şi să se menţină neînvinsă de 17 runde.

Unirea Dej: Răilean – Gâţ, Pop (min. 27 Buta), Chira, Maftei – Matiş (min. 75 Călugăr), Cătinean, Cocian – Alex. Pop, Blaj (min. 46 Bogdan), Fulga;

Poli Iaşi: Ailenei – Martac, Lică, Tincu (min. 73 Finica), Ştefanovici- Itu (min. 82 Kuadio), Fr. Cristea, Robert Ion (min. 73 Fărcaş) – Dumitru (min. 90 Hrib), Hlistei (min. 46 Istratie), Musi;

Într-o altă partidă din etapa a IX-a a play off-ului, disputată luni seara: Dinamo – CSA Steaua 3-0 (0-0).

Marţi, 16 mai, de la ora 19.00, se va juca Gloria Buzău – Oţelul Galaţi.

Clasament: 1. POLITEHNICA IAŞI (virtual promovată) – 57 p, 2. CSA Steaua – 49 p, 3. Dinamo Bucureşti – 46 p, 4. Oţelul Galaţi – 46 p, 5. Unirea Dej – 40 p, 6. Gloria Buzău – 39 p.

Etapa viitoare (ultima din play off) programează duminică, 21 mai, de la ora 13.00, întâlnirile: Oţelul Galaţi – Unirea Dej, CSA Steaua – Gloria Buzău, Politehnica Iaşi – Dinamo.