Poli Iaşi – Dinamo 4-1. Ieşenii încheie sezonul en fanfare

Poli Iaşi şi-a respectat blazonul de campioană a Ligii 2 şi a învins-o categoric, scor 4-1 (2-1) pe Dinamo, duminică după amiază, în Copou, în ultima etapă a play off-ului, după un meci în care a fost cu cel puţin două clase superioară adversarului. În prezenţa a circa 11.000 de spectatori, care au umplut până la refuz tribunele Stadionului “Emil Alexandrescu”, elevii din Leo Grozavu au zburdat pur şi simplu pe teren, în faţa unei trupe a “câinilor” din care a rămas doar numele.

Gazdele au început extraordinar partida, iar după numai un sfert de oră aveau deja 2-0 pe tabelă, în urma “dublei” semnată de Robert Ion (min. 9 – cu latul din careul mic, după o gafă a lui Dujmovic şi min. 14 – tot din careul mic, după o fază lucrată excelent de Alexandru Musi). Oaspeţii reuşesc să reducă din diferenţă în min. 23, prin Ghezali, care înscrie frumos, din alergare, pe lângă Ailenei. În min. 43, Robert Ion putea realiza hat trick-ul, însă balonul trimis puternic din lovitură liberă, de la 25 de metri, trece puţin peste transversală. În prelungirile primei reprize, Larrucea (min. 45+3) putea restabili egalitatea pe tabela de marcaj, însă balonul trimis violent din lovitură liberă de la 16 metri este deviat de Tincu în transversală, după care este trimis în afara terenului de un apărător al gazdelor.

La fel ca în debutul întâlnirii, ieşenii încep în forţă şi partea a doua a jocului, în min. 49 Alexandru Musi ducând scorul la 3-1, după o pasă inteligentă în careul mic a lui Robert Ion.  Două minute mai târziu, acelaşi jucător, împrumutat la Iaşi de la FCSB, putea face dubla, însă scapă de sub control balonul trimis excelent, cu capul, în careu, de Viorel Lică. Alexandru Musi va reuşi, totuşi, să realizeze dubla în min. 80, după o acţiune personală de toată frumuseţea, aplaudată în picioare de spectatorii. Victorie în stil de mare campioană pentru Poli Iaşi, care promovează en fanfare în Superligă, după 18 meciuri consecutive fără înfrângere, un record la nivelul ligii secunde. Astfel, ieşenii revin în prima ligă după numai două sezoane petrecute în “B”.

După încheierea meciului, fotbaliştii, antrenorii şi conducerea Politehnicii Iaşi au primit trofeul şi medaliile de campioni ai Ligii 2 (ediţia 2022/2023) din partea preşedintelui Federaţiei Române de Fotbal (FRF), Răzvan Burleanu, şi a secretarului general al FRF, Gabriel Bodescu.

Poli Iaşi: Ailenei – Kuadio. Lică (min. 84 Ceaun), Tincu, Finica – Martac (min. 46 Fr. Cristea), Farcaş (min. 72 Hrib), Ştefanovici – Musi (min. 84 Istratie), Hlistei, R. Ion (min. 60 A. Dumitru);

Dinamo: Dujmovic – Irimia, Giafer, Patriche (min. 15 bena – min. 59 I. Roşu), Moura – N. Roşu (min. 46 Al. Pop), Larrucea – Amzăr, Iglesian, Bani (min. 40 Florescu), Ghezali;

În celelalte meciuri din ultima etapă a play off-ului, disputate tot duminică, la aceeaşi oră, s-au înregistrat rezultatele: Oţelul Galaţi – Unirea Dej 1-0 şi CSA Steaua – Gloria Buzău 4-2.

Clasament final: 1. POLITEHNICA Iaşi – 60 p, 2. CSA Steaua – 52 p, 3. Oţelul Galaţi – 49 p, 4. Dinamo – 46 p, 5. Gloria Buzău – 42 p, 6. Unirea Dej – 40 p.

Politehnica Iaşi şi Oţelul Galaţi au promovat în Superligă, în timp de Dinamo şi Gloria Buzău vor juca meciuri de baraj tur-retur cu FC Argeş şi, respectiv, UTA.

Filed in: Informațía zilei, Sport