Politehnica Iaşi – Griviţa UNEFS Bucureşti 25-10. Ieşenii, învingători în derby-ul etapei

Politehnica Iaşi a învins cu scorul de 25-10 (13-0) pe Griviţa UNEFS Bucureşti, sâmbătă, pe Stadionul “Tepro”, în derby-ul etapei a VII-a a Ligii Naționale de Rugby (LNR) – grupa a doua valorică. Gazdele au condus la pauză cu 13-0 la pauză, grație punctelor înscrise de Husdup (lovitură de pedeapsă, eseu) și Sandu (eseu). În repriza secundă, oaspeţii s-au apropiat la 13-10, dar elevii antrenorilor Cosmin Raţiu şi Mihai Stuparu am mai înscris două încercări, prin Neagu și Baboiu (ultima transformată de Husdup), stabilind astfel scorul final: 25-10 şi punctul bonus ofensiv.

Politehnica Iaşi: David, Matei, Cangea – Holbocianu, Baboiu („omul meciului”) – Budăian, Sandu, Arariței – Vaman, Husdup – Matveev, Văcaru (căpitan), Curcan, Nicuță – Neagu. Au mai jucat Gafița, Ignea, Vieru-Găină, Ghinuț, Goncear, Stanciuc și Gherasim.

În celălalt meci din etapa a VII-a (Grupa 2): CS Năvodari – Ştiinţa Petroşani 17-20.

Clasament: 1. Politehnica Iaşi – 22 p, 2. Ştiinţa Petroşani – 14 p, 3. CSM Galaţi – 10 p, 4. Griviţa UNEFS – 10 p, 5. CS Năvodari – 9 p.

Etapa viitoare, în penultima etapă din Grupa 2, Politehnica Iaşi va juca, în deplasare, cu Ştiinţşa Petroşani.

Filed in: Informațía zilei, Sport