5:14 pm - Sunday April 29, 3387

CSMS Iași a devenit lider în Seria I a Ligii a II-a

CSMS Iași a câștigat, sâmbătă, cea de-a doua partidă din actualul sezon al Ligii a II-a, devenind lider al Seriei I, cu maximum de puncte (șase), după ce a trecut , pe teren propriu, cu scorul de 2-0 (1-0), de SCBacău, prin golurile marcate de Burcă (min. 15 – autogol) și Țigănașu (min. 64). Gazdele au dominat aproape de la un capăt la altul partida disputată pe Stadionul ”Emil Alexandrescu”, demonstrând că reprezintă, la această oră, principala contracandidată la promovare. Fără erori majore în faza defensivă, ”hibă” care a condus, în primele două jocuri oficiale din acest sezon (cel din prima etapă de campionat, de la Târlungeni și cel din Cupă, de la Dorohoi) la primirea a nu mai puțin de cinci goluri, gazdele au desenat frumos pe gazon și, deși nu au mai avut pofta de gol din primele meciuri, când au înscris cinci goluri, au reușit să-și adjudece, mai clar decât o arată scorul, cele trei puncte din clasament. O premieră la gazde a reprezentat-o introducerea în repriza a doua, în teren, a stoperului Avrămia, în locul lui Vișa, știindu-se faptul că jucătorul născut la Fălticeni, chemat anul trecut la ”naționala” de tineret a României, de fostul selecționer Emil Săndoi, s-a aflat îna ceastă vară în conflict cu conducerea clubului din Copou, pentru că nu a dorit să-și reîînoiască contractul care expiră în vara viitoare. Cum și Herghelegiu, un alt jucător ”rebel” al Iașiului, a prins și el cinci minute în teren, sâmbătă, după ce mai bifase zece minute și în prima etapă, la Târlungeni, se pare că divergențele dintre cei doi talentați fotbaliști ai CSMS- ului și club au fost, cel puțin deocamdată, aplanate, ei urmând să semneze, în curând, un nou angajament cu clubul care i-a format și lansat în fotbalul mare. În meciul de sâmbătă, antrenorul gazdelor, Costel Enache, a trimis în teren următorul unsprezece: B. Miron – Voicu, Crețu, Vișa (min. 46 Avrămia), R. Miron – Olah, Mihalache – Bădescu, Onofraș (min. 53 Cl. Ionescu), Țigănașu – Dobre (min. 85 Herghelegiu). Tot în seria I a Ligii, sâmbătă s-au mai disputant partidele: Unirea Slobozia – CFR Rapid Suceava 2-2, Farul Constanța – Unirea Târlungeni 0-0, FC Clinceni – CF Brăila 3-3 și Rapid – Gloria Buzău 1-1. Meciul dintre Sportul Studențesc și FCM Dunărea Galați nu s-a disputat, întrucât oaspeții nu au fost programați de FRF, din cauza unor datorii neachitate privind plata baremurilor arbitrilor, în timp ce ACS Berceni a stat. În clasament: 1. CSMS IAȘI (6 p), 2. FC Clinceni (4 p), 3. Farul (4 p), 4. CF Brăila (2 p), 5. Unirea Slobozia (2 p), 6. Rapid (2 p), 7. Rapid CFR Suceava (1 p), 8. ACS Berceni (1 p), 9. Unirea Târlungeni (1 p), 10. Gloria Buzău (1 p), 11. Sportul Studențesc (0 p), 12. Dunărea Galați (0 p), 13. SCBacău(0 p). Etapa viitoare (miercuri 18 septembrie, ora 11.00) programează întâlnirile: Dunărea Galați – Rapid CFR Suceava, ACS Berceni – Sportul Studențesc, Unirea Târlungeni – Rapid, SC Bacău – Farul, CF Brăila – CSMS Iași și FC Clinceni – Unirea Slobozia.