Ştiinţa Miroslava a fost eliminată din Cupa României

Ştiinţa Miroslava a părăsit ediţia 2023/2024 a Cupei României încă din primul tur, după ce formaţia condusă de Tibor Selymeş a fost învinsă, miercuri după amiază, în deplasare, cu scorul de 1-2 (1-1), de Şomuz Fălticeni.

Partida, disputată într-o singură manşă, eliminatorie, pe Stadionul  “Constantin Jamaischi” din Fălticeni, a fost una aprig disputată, miza fiind calificarea în turul al II-lea al competiţiei. Gazdele au deschis primele scorul, oaspeţii egalând în min. 35 prin Vlad Danale, dintr-o lovitură liberă.

Ieşenii au jucat mai bine de o repriză în inferioritate numerică, după ce Abraham Ayamantey a primit cartonaş roşu din partea arbitrului în minutul 43, după un contact cu portarul sucevean. În partea a doua a jocului, gazdele au materializat avantajul omului în plus de pe teren şi au marcat golul cu care au obţinut calificarea în faza superioară a competiţiei.