5:14 pm - Sunday April 29, 2074

Foresta Suceava – Ştiinţa Miroslava 5-1. Spectacol făcut de lider pe “Areni”

Foresta Suceava, liderul la zi al Seriei 1 din Liga 3, a surclasat sâmbătă, scor 5-1 (2-1), pe Ştiinţa Miroslava, într-un meci din etapa a VI-a, disputat pe Stadionul “Areni”. Ieşenii au început excelent partida, deschizând scorul în minutul 3 prin Nemţanu, însă până la pauză gazdele au întors rezultatul în urma reuşitelor semnate de Ilie (min. 31) şi Cozma (min. 45). În repriza secundă, sucevenii au luat meciul pe cont propriu şi au mai înscris de trei ori, prin Chika (min. 79) şi Sotornik (min. 81 şi min. 90+2). Viclorie clară a Forestei, care în urma acestui rezultast şi-a consolidat primul loc în clasament.

În celelalte meciuri din etapa a VI-a a Seriei 1, care s-au disputat sâmbătă, s-au înregistrat rezultatele: CSM Bacău – Şomuz Fălticeni 1-0, Rapid Brodoc – CSM Vaslui 0-2, Bucovina Rădăuţi – FC Bacău 0-0. Partida Viitorul Darabani – Aerostar Bacău nu s-a disputat, gazdele urmând să piardă la “masa verdë” cu 0-3, pentru că nu s-au prezentat la meci.

Clasament: 1. Foresta Suceava – 16 p, 2. CSM Bacău – 13 p, 3. Bucovina Rădăuţi – 11 p, 4. CSM Vaslui – 10 p, 5. Ştiinţa Miroslava – 9 p, 6. Aerostar Bacău – 7 p, 7. Rapid Brodoc – 6 p, 8. FC Bacău – 4 p, 9.Şomuz Fălticeni – 2 p, 10. Viitorul Darabani – 1 p.

Etapa viitoare: FC Bacău – Foresta Suceava, Aerostar Bacău – Bucovina Rădăuţi, CSM Vaslui – Viitorul Darabani, Şomuz Fălticeni – Rapid Brodoc, Ştiinţa Miroslava – CSM Bacău.

Filed in: Informațía zilei, Sport