Politehnica Iaşi – CSO Teutonii Ghimbav 33-37. O nouă înfrângere pe teren propriu pentru ieşeni

Handbaliștii de la Politehnica Iaşi au fost învinşi sâmbătă, în Sala Polivalentă, de CSO Teutonii Ghimbav, în etapa a IV-a a Seriei B din Divizia A, cu scorul de 33-37 (17-14). În prima repriză, gazdele au dominat, uneori categoric, întâlnirea, după care elevii lui Florin Spiridon au avut o cădere fizică inexplicabilă.

Ieşenii au avut la un moment dat un avantaj de şase goluri pe tabelă (14-8), dar la cabine au intrat cu un avans de doar trei goluri (17-14). Efortul depus în prima repriză s-a resimțit însă în actul secund, asta şi pentru că pe banca de rezerve, gazdele au avut la dispoziție doar trei jucători!

Politehnica Iaşi: Ionică, Sandu – Lătescu (7 goluri), Drenceanu (7), Andriescu (6), Folescu, Demir (câte 4), Brînduș (3), Moroșanu, Chitic (câte unul) și Dedeagă.

În celelalte meciuri din etapa a IV-a (Seria B), disputate tot sâmbătă, s-au înregistrat rezultatele: CSM Alexandria – CSU Piteşti 38-22 şi CS Medgidia – CSU Galaţi 37-28. HC Piatricica Piatra Neamţ a stat.

Clasament: 1. CSO Teutonii Ghimbav – 9 p, 2. CSM Alexandria – 9 p, 3. CS Medgidia – 6 p, 4. CSU Galaţi – 6 p, 5. CSU Piteşti – 4 p, 6. Politehnica Iaşi – 1 p, 7. HC Pietricica Piatra Neamţ – 0 p.

Etapa viitoare, Politehnica Iaşi va juca sâmbătă, 14 octombrie, în deplasare, cu HC Pietricica Piatra Neamţ.