5:15 pm - Tuesday May 2, 8051

CSU Ştiinţa Bucureşti – Politehnica Iaşi 88-80. Ieşenii pierd în Capitală, după un meci pe “muchie de cuţit”

Baschetbaliştii de la Politehnica Iaşi au pierdut meciul disputat duminică la prânz, în Capitală, în compania celor de la CSU Ştiinţa Bucureşti cu scorul de 80-88 (22-13, 17-29, 27-20, 22-18), în etapa a IV-a a Ligii 1 (Seria B).

Întâlnirea a una deosebit de echilibrată, ambele formaţii aflându-se, pe rând, la conducere. Oaspeţii, lipsiţi de serviciile lui Prodan, Buiciuc și Grădinariu, absenţi din diferite motive, au deschis scorul prin Cifor, au condus cu 9-4 și 13-11 (min. 8), cu Pădineanu și Dragoslav principali realizatori, dar au încheiat în dezavantaj primul sfert. În sfertul al doilea, ieşenii au jucat excelent şi au plecat la pauza mare cu un avans de trei puncte (42-39). Ultima jumătate a meciului a fost pe muchie de cuţit, în final gazdele câştigând la o diferenţă de opt puncte.

Cele mai multe puncte de la oaspeţi au fost reuşite de Dragoslav (26), Pădineanu (20), Rotariu (17), Sorochin (7), Cifor (5) şi Băsescu (5).

În celelalte meciuri din etapa a IV-a (Seria B), disputate duminică: CSȘ VSK Gheorgheni – CSU ASE București 70-75. CSM 2 Constanța – CSM Petrolul 2 Ploiești 69-52. Partida Total Sport București – CSM 2 Târgu Mureș se va disputa sâmbătă, 9 decembrie, la ora 17.00, live pe FRB TV.

Clasament: 1. Universitatea Cluj – 8 p, 2. CSU ASE Bucureşti – 5 p, 3. CSO 2 Voluntari – 5 p, 4. CSU Ştiinţa Bucureşti – 5 p, 5. Politehnica Iaşi – 5 p, 6. CSŞ VSK Gheorghieni – 5 p, 7. CSM 2 Târgu Mureş – 4 p, 8. CSM 2 Constanţa – 4 p, 9. CSM 2 Petrolul Ploieşti – 4 p, 10. ACS Total Sport Bucureşti – 3 p.

În etapa viitoare, Politehnica Iaşi va întâlni duminică, 12 noiembrie, în Sala Polivalentă, pe liderul grupei, formaţia Universitatea Cluj.