Politehnica Iaşi – CSU Piteşti 29-25. Victorie obţinută de ieşeni în repriza secundă

Handbaliştii de la Politehnica Iaşi au învins sâmbătă, în Sala Polivalentă, pe CSU Piteşti, scor 29-25 (14-15), într-un meci contând pentru etapa a X-a a Seriei B a Diviziei A, respectiv cea de-a treia a returului. În prima repriză, elevii antrenorului Florin Spiridon au părut că şi-au tratat came de sus adversarii, consecinţa fiind că, la pauză, argeşenii au plecat la vestiare cu un avantaj de un gol. În partea a doua a jocului, gazdele s-au mobilizat mult mai bine, obţinând în final o victorie pe deplin meritată. Politehnica Iaşi: Păun, Ionică – Chitic (8 goluri), Moroșanu (5), Andriescu (4), Brînduș (4), Drenceanu (3), Folescu (3), Mocanu (unul), Ghiga (unul). În celelalte meciuri dine tapa a X-a (Seria B), disputate în week-end, s-au înregistrat rezultatele: HC Pietricica Piatra Neamţ – CSO Teutonii Ghimbav 27-30, CSM Alexandria – CSU Galaţi 33-26. CS Medgidia a stat.  Clasament: 1. CSM Alexandria – 22 p, 2. CSO Teutonii Ghimbav – 18 p, 3. CS Medgidia – 17 p, 4. CSU Galaţi – 15 p, 5. Politehnica Iaşi – 8 p, 6. CSU Piteşti – 5 p, 7. HC Pietricica Piatra Neamţ – 0 p. În etapa viitoare, Politehnica Iaşi va întâlni sâmbătă, 25 noiembrie, în deplasare, pe CSO Teutonii Ghimbav.