Politehnica Iaşi – AS HC Pietricica Piatra Neamţ 42-35. O nouă victorie pe teren propriu a ieşenilor

Handbaliștii de la Politehnica Iaşi au bifat miercuri după amiază a treia victorie consecutivă în campionat, după ce au dispus, în Sala Polivalentă, scor 42-35 (23-14), de AS HC Pietricica Piatra Neamț, într-o partidă contând pentru antepenultima etapă a sezonului regulat a Diviziei A (Seria B).

Ieşenii au început slab întâlnirea, în minutul 11, oaspeţii având avantaj pe tabela de scor (7-8). Elevii antrenorului Florin Spiridon şi-au revenit însă repede, reuşind să rupă echilibrul, ajungând în minutul 28 să conducă la o diferenţă de zece goluri (22-12) şi să încheie prima parte cu un avantaj de nouă goluri (23-14). În repriza secundă, gazdele nu au mai făcut nicio concesie adversarilor, obţinând în final o victorie absolut meritată.

Politehnica Iaşi: Ionică, Păun – Andriescu (9 goluri), Lătescu, Brînduș, Chitic (7), Mocanu (4), Moroșanu (4), Folescu (două), Drenceanu, Ghiga, Chiriac și Dedeagă.

În celelalte partide din etapa a XI-a, disputate miercuri în Seria B, s-au înregistrat rezultatele: CS Medgidia – CSU Piteşti 38-28 şi CSM Alexandria – CSO Teutonii Ghimbav 38-32. CSU Galaţi a stat.

Clasament: 1. CSM Alexandria – 28 p, 2. CS Medgidia – 23 p, 3. CSO Teutonii Ghimbav – 18 p, 4. CSU Galaţi – 18 p, 5. Politehnica Iaşi – 14 p, 6. CSU Piteşti – 5 p, 7. AS HC Pietricica Piatra Neamţ – 0 p.

În etapa viitoare, Politehnica Iaşi va sta, urmând ca în ultima rundă a sezonului regulat să întâlnească sâmbătă, 9 decembrie, în deplasare, pe CSM Alexandria, liderul seriei.