5:14 pm - Thursday May 1, 8927

Politehnica Iaşi – CSU ASE Bucureşti 70-64. Victorie obţinută de gazde în ultimul minut de joc

Politehnica Iaşi a învins, duminică, în Sala Polivalentă, pe CSU ASE Bucureşti, scor 70-64 (10-14, 16-14, 19-21, 25-15), în etapa a XI-a a Ligii 1 (Seria B), după un meci palpitant, care a ţinut spectatorii cu sufletul la gură până în ultimul minut de joc. Cei mai buni marcatori de la gazde au fost Rotariu (15 puncte, 2×3 şi 13 recuperări), Dragoslav (12 puncte – 11 recuperări, şi 7 pase decisive), Pădineanu (13, 4×3 şi 8 recuperări), Buiciuc (11 puncte, 1×3 şi 8 recuperări), Cifor (9) şi Băsescu (8, 2×3).

În celelalte meciuri ale etapei, desfăşurate sâmbătă şi duminică, s-au înregistat următoarele rezultate: CSM 2 Târgu Mureş – Ştiinţa Bucureşti 66-82, CSM 2 Petrolul Ploieşti – CSŞ VSK Gheorgheni 79-73 şi Universitatea Cluj – Ştiinţa Bucureşti 85-63.

Clasament: 1. Universitatea Cluj – 18 p, 2. CSM 2 Petrolul Ploieşti – 17 p, 3. CSU ASE Bucureşti – 17 p, 4. CSM 2 Târgu Mureş – 17 p, 5. CSŞ VSK Gheorgheni – 17 p, 6. Politehnica Iaşi – 16 p, 7. CSM 2 Constanţa – 16 p, 8. CSO 2 Voluntari – 15 p, 9. CSU Ştiinţa Bucureşti – 15 p, 10. ACS Total Sport Bucureşti – 11 p.

Etapa viitoare, Politehnica Iaşi va juca duminică, 14 ianuarie, în deplasare, în compania formaţiei CSM 2 Constanța.

Filed in: Informațía zilei, Sport