5:14 pm - Sunday April 29, 4181

CSM Iaşi 2020 – CSM Bacău 35-25. Ieşencele au revenit pe primul loc în clasament

Handbalistele de la CSM Iaşi 2020 au trecut fără nicio emoţie, marţi după amiază, în Sala Polivalentă, de CSM Bacău, scor 35-25 (17-11), într-un meci contând pentru etapa a VI-a a Diviziei A (Seria B). Elevele antrenorilor Marius Dănuleţ, Macrina Tomuleac şi Daniel Bura au început tare partida şi în minutul 20 conduceau deja cu 12-5. Însă, după ce Amalia Coman a ratat o lovitură de la 7 metri, jocul gazdelor s-a “gripat” puţin, permiţând băcăuancelor să se apropie la doar patru goluri: 15-11 (minutul 27). Până la finalul primei reprize, ieşencele şi-au revenit şi au închis tabela la 17-11.  Scenariul din prima parte a întâlnirii s-a repetat aproape perfect şi în repriza secundă, când după un început din nou bun, gazdele au căzut din nou, iar oaspetele s-au apropiat, iarăşi, la patru goluri 26-22 (minutul 50). În ultimele zece minute, însă, fetele noastre şi-au adus aminte că au ca obiectiv promovarea la finalul acestui sezon şi au apăsat serios pe acceleraţie, câştigând meciul la un scor care nu mai are nevoie de niciun fel de comentarii: 35-25.

CSM Iaşi 2020: Fatemeh Khalili Behfar (10 intervenţii salvatoare), Ana Sandu (3/9), Ancuţa Moroianu (0/2) – portari, Anisa Şerban (7 goluri din 7 aruncări, 5 din 7 m.), Szilvia Szabo (1/2), Oleksandra Zholobovych (1/2), Juliana Borges Lima (4/8), Amalia Coman (4/8), Adina Cârligeanu (3/5), Ioana Bianca Stanca (6/7), Diana Dincă (2/3), Bianca Drăghici (1/2), Cristina Mitrache (3/3), Georgiana Olaru (2/2), Andreea Dinu, Valentina Trică (1/1).

În urma acestui succes, ieşencele au revenit pe primul loc în clasamentul Seriei B, care după şase etape arată astfel: 1. CSM Iaşi 2020 – 15 p, 2. CSM Galaţi – 15 p, 3. CSM Roman – 12 p, 4. CSM Bacău – 9 p, 5. CSM Făgăraş – 6 p, 6. HCF Piatra Neamţ – 0 p, 7. Ştiinţa Bacău – 0 p.

Filed in: Administrație