CSM Roman – CSM Iaşi 2020 18-32. Un nou succes la scor obţinut de ieşence în deplasare

Handbalistele de la CSM Iaşi 2020 au obţinut o victorie importantă duminică, la prânz, în faţa celor de la CSM Roman, scor 32-18 (16-5), rezultat în urma căruia fetele antrenorului Marius Dănuleţ şi-au păstrat primul loc în clasamentul Seriei B a Diviziei A. Ieşencele au făcut o primă repriză excelentă, în care nu au dat gazdelor nicio şansă. Jocul foarte bun al oaspetelor a continuat şi în repriza secundă, în minutul 48, acestea având un ecart de 16 puncte pe tabela de scor (28-12)!

CSM Iaşi 2020 a început meciul în formula: Khalili Behfar – portar, Anisa Șerban – centru, Juliana Borges Lima și Adina Cârligeanu – interi, Georgiana Olaru – pivot, Ioana Stanca și Cristina Mitrache – extreme. În partea a doua a primei reprize și în repriza secundă, tehnicienul oaspetelor a trimis în teren majoritatea jucătoarelor înscrise în raportul de joc, mai puțin pe Sladjana Prelevic. Chiar şi în aceste condiții, CSM Iași 2020 a dominat categoric o formaţie a gazdelor depăşită total de miza jocului.

La CSM IAȘI 2020 au evoluat: Fatemeh Khalili Behfar, Ancuţa Moroianu, Viktoriia Tymoshenkova – portari,  Anisa Şerban (2 goluri), Mădălina Olariu, Oleksandra Zholobovych (3), Juliana Lima (5), Amalia Coman (2), Adina Cârligeanu (4), Ioana Stanca (5), Diana Dincă (1), Alexandra Pintilie (2), Cristina Mitrache (4), Georgiana Olaru (3) şi Valentina Trică (1).

În celelalte meciuri din etapa a VIII-a a Diviziei A (Seria B), disputate, de asemenea, duminică, s-au înregistrat rezultatele: Ştiinţa Bacău – CSM Făgăraş  22-31 şi CSM Bacău – CSM Galati 21-34

Clasament: 1. CSM Iaşi 2020 – 21 p, 2. CSM Galaţi – 21 p, 3. CSM Roman – 15 p, 4. CSM Făgăraş – 12 p, 5. CSM Bacău – 9 p, 6. HCF Piatra Neamţ – 3 p, 7. Ştiinţa Bacău – 0 p.  HCF Piatra Neamţ a stat.

Etapa viitoare, CSM Iaşi 2020 va întâlni, săptămâna viitoare, pe teren propriu, pe HCF Piatra Neamţ.