5:14 pm - Friday April 29, 5003

FC Botoşani – Poli Iaşi 2-1. O nouă înfrângere ruşinoasă a ieşenilor în deplasare

După umilinţa suferită în urmă cu două etape la Sfântu Gheorghe, când au pierdut la scor de tenis (0-6), elevii lui Leo Grozavu au recidivat vineri după amiază, la Botoşani, când au fost învinşi, scor 1-2 (1-0), de ultima clasată, după un joc pe care oaspeţii l-au avut în mână.

Ieşenii au început foarte bine întâlnirea cu vecinii de judeţ, Saghiri (min. 9) semnând prima mare ocazie de gol a meciului. După replica lui Fulop (min. 25), oaspeţii reuşesc să înscrie prin acelaşi Saghiri (min. 28), cu o “torpilă” expediată de la 20 de metri. La ultima fază a primei reprize, Iaşul putea face 2-0, însă “capul” lui Bouhenna (min. 45+3) trece milimetric pe lângă transversală!

La reluare, gazdele ies mult mai decise de la cabine şi în minutul 52, Enzo Lopes reuşeşte să trimită balonul în plasă, însă golul este anulat de VAR pe motiv de offside. Elevii lui Bogdan Andone continuă să forţeze în atac şi în minutul 56 reuşesc să egaleze prin Enzo Lopez, de aceasată cu validarea VAR, care a anulat decizia tuşierului care ridicase înainte fanionul pentru un offside. Gheorghiţă (min. 80) putea readuce Iaşul în avantaj, însă balonul trimis cu capul de acesta este reţinut de Ducan. Abia introdus în teren, Mouaddib aduce victoria gazdelor în minutul 90+1, după o fază excelent lucrată la marginea careului de Mitrov.

Poli Iaşi pierde trei puncte extrem de importante în faţa unei formaţii care în urma acestui rezultat a predat lanterna roşie lui Dinamo.

FC Botoşani: Ducan – Benzar, Sadiku, Miron, Ţigănaşu – David (min. 70 Mitrov), Dican, Filip – Florescu (min. 88 Mouaddib), Fulop (min. 81 Şeroni), Adams.

Poli Iaşi: Ailenei – Torososki, Bouhenna, Samayoa, Ispas – Saghiri, Bordeianu (min. 90+4 Fl. Ilie), Jatoba (min. 90+5 Ştefanovici)- L. Mihai (min. 46 Buş), Bettaieb (min. 81 Harrison), Gheorghiţă.

Etapa viitoare, Poli iaşi va juca în Copou, sâmbătă, 10 februarie, de la ora 14.00, în compania lui FC Voluntari.

Filed in: Informațía zilei, Sport