În cărțile promovării: CSMS Iași – Gloria Buzău 3-1 (2-0)

CSMS Iași continuă să spere la promovare, după ce sâmbătă, 9 noiembrie, a învins pe teren propriu, cu scorul de 3-1 (2-0), pe Gloria Buzău, într-un meci contând pentru ultima etapă a turului Seriei I a Ligii a II-a. În prezența a circa o mie de spectatori, elevii lui Marius Lăcătuș au reușit o partidă bună, demonstrând că pe teren propriu reprezintă o trupă redutabilă. Soarta partidei a fost decisă încă din prima repriză, atunci când gazdele au marcat prin Herghelegiu (min. 2, după o centrare de pe partea dreaptă a lui Onofraș) și în min. 22, prin Dedu, după ce Crețu a ridicat mingea în careul oaspeților. Ieșenii au continuat ofensiva și în repriza a doua, Onofraș (min. 55) reușind să ridice scorul la 3-0, după un șut din careu. Scorul final a fost stabilit în minutul 85 de Drăguț, după un șut tot din interiorul careului. Pe lângă cele trei goluri, gazdele au ratat alte câteva situații foarte bune de a înscrie (min. 7 Herghelegiu – șut direct în portar, min. 12 Dobre – șut puțin peste poartă, min. 47 Dedu – șut peste poartă, min. 54 – din nou Onofraș). În afară de golul lui Drăguț, oaspeții nu au arătat mai nimic, buzoienii făcând la Iași unul dintre cele mai slabe jocuri din acest sezon, după cum însuși antrenorul acestora, Viorel Ion, a recunoscut, după meci. În urma rezultatului înregistrat sâmbătă, CSMS Iași a încheiat turul sezonului regulat pe poziția a doua, menținându-se, în continuare, cu șanse reale, în cursa pentru promovare. În meciul împotriva buzoienilor, antrenorul gazdelor, Marius Lăcătuș. a trimis în teren următoarea ”garnitură”: B. Miron – Firoiu, Crețu, Vișa, Țigănașu – Onofraș (min. 79 Bădescu), Dedu (min. 71 Novac), Mihalache, Cl. Ionescu (min. 64 Vladu) – Dobre, Herghelegiu. În celelalte meciuri disputate sâmbătă în Seria I a Ligii a II-a s-au înregistrat următoarele rezultate: FC Clinceni – Unirea Târlungeni 2-0, CF Brăila – SC Bacău 1-2, Farul Constanța – ACS Berceni 0-0, Rapid București – Dunărea Galați 1-0. Clasament: 1. FC CLINCENI – 24 p, 2. CSMS Iași – 22 p, 3. ACS Berceni – 22 p, 4. Rapid – 22 p, 5. Unirea Slobozia – 19 p, 6. Gloria Buzău – 15 p, 7. Farul – 15 p. 8. SC Bacău – 11 p, 9. Unirea Târlungeni – 9 p, 10. CF Brăila – 8 p, 11. Rapid CFR Suceva – 8 p, 12. Dunărea Galați – 3 p. Clasamentul play-off, realizat pe baza punctelor realizate în urma partidelor disputate între primele șase clasate, după care, la final, primele două clasate urmează să obțină dreptul de promovare în Liga I, arată astfel: 1. FC CLINCENI – 10 p, 2. CSMS IAȘI – 7 p, 3. Rapid – 6 p, 4. ACS Berceni – 6 p, 5. Unirea Slobozia – 5 p, 6. Gloria Buzău – 4 p.  Etapa viitoare, prima din returul campionatului regulat, programează sâmbătă, 16 noiembrie, de la ora 11.00, meciurile: Unirea Slobozia – CF Brăila, FC Clinceni – SC Bacău, CSMS Iași – Unirea Târlungeni, Farul Constanța – Gloria Buzău, Rapid București – ACS Berceni.