
Primarul Mihai Chirica și președintele Consiliului Raional Călărași din Republica Moldova, domnul Nicolae Drăgănel, au semnat miercuri, 24 iunie 2026, în Sala „Vasile Pogor” a Palatului Roznovanu, un acord de finanțare necesar pentru realizarea unui important obiectiv cultural peste Prut.
În baza Hotărârii Consiliului Local nr. 233 din 28 mai 2026, acordul prevede alocarea unei sume de 500.000 de lei românești de către Municipiul Iași în vederea reparației capitale a acoperișului și lucrărilor de termoizolare exterioară a Centrului Cultural „Ion Ungureanu” din orașul Călărași. Valoarea totală a lucrărilor la centrul cultural este de 1.082.000,05 lei românești, iar diferența de 582.000,05 lei românești va fi finanțată de Raionul Călărași.
În cursul anului 2025, conform unui alt acordat de finanțare aprobat prin Hotărâre de Consiliu Local, Centrul Cultural „Ion Ungureanu” din Călărași a beneficiat din partea Primăriei Municipiului Iași de finanțare pentru renovarea interioară a Sălii Principale a centrului, prin înlocuirea fotoliilor din sala de spectacole.
Municipiul Iași și Raionul Călărași sunt înfrățite de peste doi ani, acordul de înfrățire fiind semnat de primarul Mihai Chirica și domnul președinte Nicolae Drăgănel într-o ședință solemnă de Consiliu Local organizată pe 27 martie 2024, la aniversarea Unirea Basarabiei cu „mama sa, România”, votată în 1918 de către Sfatul Țării de la Chișinău.


