7:06 pm - Sunday April 11, 2021

O nouă manifestare de succes sub semnul francofoniei

racovita
In săptămâna Școala Altfel, marți, 19 aprilie 2016, a avut loc la Colegiul Național,,Emil Racoviță’’ din Iași etapa de calificare pentru ediția 2016 a Festivalului Chants sons sur scène.  
Trei din cei 70 de concurenți s-au calificat pentru marea finală a ediției a XV-a a festivalului  internațional de muzică  francofonă Chants sons sur scène  ce va avea loc între 13 și 15 mai 2016 la Baia Mare. Festivalul-concurs se adresează elevilor și studenților repartizați în trei categorii, în funcție de vârsta : 13-15 ani, 16-17 ani și 18-25 ani.
Acest eveniment este organizat într-un solid parteneriat educațional de  A.R.P.F. (Asociația Română a Profesorilor de Limba Franceză, filiala Iași), Inspectoratul Școlar Județean Iași, Institutul Francez din Iași, Colegiul Național ,,Emil Racoviță’’ și Clubul elevilor francofoni  din  Iași. 
Anul acesta interesul manifestat pentru etapa de calificări de la Iași a depășit toate așteptările organizatorilor, in concurs fiind inscrisi 70 de candidați din întregul județ. Acest aspect nu poate fi decât o confirmare a faptului că școala ieșeană de limbă franceză se menține la înălțimea exigențelor unei educații de calitate, motivantă, care încurajează competiția și creativitatea. 
Concursul s-a derulat sub semnul talentului,  al bucuriei, al  fair-play-ului și al interesului pentru muzica  francofonă!
 
Lista premiantilor:
 

Categoria 13-15 ani :
Premiul I: Ilie Georgiana Elena ( Les passants, ZAZ , 2010) Liceul teoretic «  Miron Costin » Pașcani, profesor Hriscu Mesenschi Gabriela
Premiul II: Zaiț Irina (Je veux, ZAZ, 2010), Liceul teoretic  « Vasile Alecsandri », Iași, profesor Gazzi Dumitrina
Premiul II: Albu Miruna Ioana, (Mon ange, Jena Lee, 2010 ) Colegiul Național « Mihail Sadoveanu», Pașcani, profesor Aparaschivei Anca, profesor Roșu Ana Maria
Premiul III: Costan Bianca (Tourner ma page, Jennifer, 2013), Liceul teoretic «  Miron Costin », Pașcani, profesor Dăscălița Elena
Mentiune din partea juriului : Purcel Ioana Elena  (Pas toi, Tal, 2014), Colegiul Național « Ștefan cel Mare», Hîrlău, profesor  Drumea Dana Irina
Mentiune: Bacaoanu Maria (La pluie, ZAZ, 2010), Liceul special « Moldova », Târgu Frumos, profesor Pădurariu Adina
Catégorie 16-17 ans :
Premiul I: Armeniea Melania  (Je n’ai que mon âme, Natasha ST Pier, 2001), Colegiul Național « Mihail Sadoveanu», Pașcani, profesor Aparaschivei Anca
Premiul II: Birtum Emanuela (Je vole, Louane , 2014) accompagnement Amarei George (guitare), Colegiul tehnic de Căi Ferate « Unirea »,  Pașcani, profesor  Hărățu Mihaela
Premiul II: Irimia Andreea Roxana, (Je vole, Louane, 2014), Colegiul  Național « Emil Racoviță », Iași, profesor  Bădărău Simina
Premiul III: Nenescu Ana (Je t’aime encore, Lara Fabian, 2010), Colegiul Național « Mihai Eminescu »,  Iaşi, profesor  Aghion Letiția 
Mentiune: Florea Ioana Alexandra  (Immensité, Céline Dion, 2007), Colegiul  Național « Emil Racoviță », Iași, profesor  Bădărău Simina
Mentiune: Stoica Denis (Le monde , M. Pokora, 2014), Colegiul Național « Mihail Sadoveanu», Pașcani, profesor Aparaschivei Anca , profesor  Pricope Viorica 
 
 
Catégorie 18-25 ans :
Premiul I: Neamțu Elena Daniela  (Est-ce que tu m’aimes ?, Maitre Gims, 2015), Liceul teoretic «  Miron Costin » Pașcani, profesor Dăscălița Elena 
Premiul III: Ichim Beatrice (Si jamais j’oublie, ZAZ, 2015), Liceul pedagogic « Vasile Lupu » Iași, profesor Cosovanu Irina
Mentiune: « Duo » Angheluță Bianca Nicole, Coștiug Ramona, Colegiul  Național « Emil Racoviță » Iași, profesor  Bădărău Simina
Filed in: Educație, Informațía zilei

Comments are closed.

;