Meci interzis cardiacilor în Copou: Ştiinţa Miroslava – Dacia Unirea Brăila 4-4 (2-2)

Meci interzis cardiacilor, vineri după amiază, în Copou, la primul meci susţinut de Ştiinţa Miroslava pe teren propriu, în Liga 2. Cu primarul din Miroslava, Dan Niţă, şi cel al Iaşiului, Mihai Chirica, la “oficială”, elevii lui Cristi Ungureanu au oferit un spectacol pe cinste celor circa o mie de spectatori prezenţi în tribunele Stadionului “Emil Alexandrescu”, pe o căldură sufocantă (la ora începerii partidei, mercurul din termometre arăta valoarea de 32 de grade Celsius), în partida disputată împotriva celor de la Dacia Unirea Brăila, contând pentru etapa a doua a ligii secunde. Meciul a început cum nu se putea mai bine pentru gazde, care la primul atac la poartă reuşesc  să deschidă scorul, prin Alexandru Marin (min. 3). Bucuria lor nu a durat însă prea mult, oaspeţii reuşind să egaleze prin Roşu (min. 17), în urma transformării unei lovituri de la 11 metri. Două minute mai târziu, elevii lui Alin Pânzaru reuşesc să preia conducerea pe tabela de marcaj, în urma golului înscris de Roşoagă. Golul primit le toarnă ieşenilor plumb în ghete, gazdele nereunind să mai lege două pase la mijlocul terenului. Cu toate acestea, cele două echipe pleacă la cabine, după prima repriză, la egalitate, după ce Tăcuţanu (min. 30) a transformat penalty-ul acordat de arbitru gazdelor. La reluare, meciul este la fel de aprins, cu cele două formaţii încercând să dea lovitura pe contraatac. În minutul 57, Chindriş o readuce pe Ştiinţa în avantaj, însă numai pentru cinci minute, oaspeţii reuşind să restabilească egalitatea în min. 62, prin Bucur. Meciul place, cele două formaţii jucând cu garda jos, niciuna dintre ele nefiind mulţumită cu rezultatul de egalitate înscris pe tabela de marcaj. Finalul jocului este unul de infarct, cu oaspeţii preluând din nou conducerea, în min. 89, prin Cubleşan, şi cu gazdele înscriind golul egalării în ultimul minut al prelungirilor,din penalty, prin Tăcuţanu! S-a terminat Ştiinţa Miroslava – Dacia Unirea Brăila 4-4, după un joc deosebit de spectaculos, care i-a încântat pe puţinii spectatori ieşeni care au luat loc în tribunele stadionului din Copou. Au evolaut echipele: Ştiinţa Miroslava: R. Avram – Cernăuţeanu, Mateciuc, Tăcuţanu, Maxim – Chindris, Căinari (min. 30 Izmană), E. Sandu (min. 58 Asăvoaie), Corban (min. 45 Viorică) – Taciuc, A. Marin; Dacia Unirea Brăila: Logofătu, Mihai, Ivan, Lazăr, Niţă (min. 71 Oprea) – Stănciulescu, Covaciu (min. 59 Iosofache), Cubleşan – Bucur, Roşu, Roşoagă (min. 81 Ciucureanu). După două etape, elevii lui Cristi Ungureanu ocupă locul 14 în clasamentul Ligii 2, cu 1 punct. În etapa viitoare, Ştiinţa Miroslava va evolua sâmbătă, 19 august, de la ora 11.00, în deplasare, pe terenul celor de la FC Argeş Piteşti.