7:16 pm - Wednesday August 5, 2020

Experiențe europene la Colegiul Adamachi

Colegiul Agricol și de Industrie Alimentară „Vasile Adamachi” din Iaşi, în parteneriat cu Liceul Hohere Technische Bundeslehranstalt Wolfsberg din Austria, cu Samorzadowe Gimnazjum.S.Galasa din Polonia, precum și cu Berufliche Schule Stralsund, din Germania a implementat, în perioada 1 septembrie 2016 – 31 august 2018, proiectul european Erasmus +, KA2 – ” SCHOOL COMPANIES ”.

Obiectivul general al proiectului a vizat dezvoltarea competenţelor antreprenoriale la elevi prin constituirea unei companii, în fiecare şcoală, societatea fiind organizată şi condusă de către elevi.

În cadrul acestui proiect, elevii au realizat produse hand made: măşti, mărţişoare, ouă încondeiate, săpunuri şi lumânări decorative parfumate, pe care le-au expus spre vânzare, învăţând astfel cum să estimeze costul de producţie, marja de profit şi preţul de vânzare; contabilitatea, însă, a fost  realizată  doar din perspectivă virtuală. Cu aceste produse, au participat la diverse concursuri, obţinând premii importante: locul I la Concursul Naţional „Mărţisorul – tradiţie şi simbol” şi locul al III-lea la Concursul Naţional „Made for Europe”- etapa județeană.

În aceşti doi ani, atât elevii, cât şi cadrele didactice ale şcolii au avut ocazia să participe la activităţi variate ce s-au desfăşurat atât în Romania, cât şi în Germania, Polonia sau Austria. Au avut loc 6 mobilităţi.

Astfel, în luna noiembrie 2016, la prima întâlnire transnațională, două cadre didactice, profesor Andreea Bitiuşcă şi profesor Mihaela Dulhai, s-au deplasat în Polonia, la Kostkowo, unde au discutat cu ceilalţi profesori detaliile necesare pentru implementarea proiectului.

Ȋn prioada 9-13 ianuarie 2017, 5 elevi însoţiţi de către profesor Zelinschi Carmen Beatrice şi profesor Chihaia Dan, au participat la întâlnirea transnaţională ce a avut loc în Austria, la Wolfsberg, având prilejul să viziteze diverse fabrici de prelucrare a fierului şi a materialului lemnos.

Apoi, în prioada 3-7 aprilie 2017, elevii şi profesorii din şcolile partenere au venit în România. Cu această ocazie, şcoala noastră a coordonat diverse activităţi non-formale şi a organizat excursii la Marginea, în judeţul Suceava, la Vama, la Muzeul Oului, la Art Georgis, Palatul Culturii Iași și Primăria Municipiului Iași.

Ȋn perioada 11-18 noiembrie 2017, 5 elevi însoţiţi de două cadre didactice, profesor Năstase Andreea şi profesor Serghie Vasilica s-au deplasat în Germania, la Stralsund, oraş situat pe malul Marii Baltice. Cu prilejul acestei întâlniri elevii au participat la activităţi de team building, s-au implicat în activităţi tip work-shop, în care au învăţat cum să dezvolte un brand, au realizat produse hand made, din sticle de plastic, şi au lucrat în echipe pentru a realiza o carte cu reţete din cele 4 ţări partenere, folosind o tiparniţă veche.

Ȋn perioada 19-23 februarie 2018, 5 elevi şi două cadre didactice, profesor Popescu Luminiţa şi profesor Apatachioaie Nicoleta, s-au deplasat în Polonia, la Kostkowo, unde au participat la activități de tip team building și au vizitat companii private mici ce activează în domeniul olăritului.

Ȋn perioada 23-27 aprilie 2018, profesor Daraban Anca şi profesor Apătăchioaie Nicoleta au avut prilejul să se deplaseze la Viena, în Austria. Aici au lucrat împreună cu toţi profesorii implicaţi în etapa de finalizare a proiectului şi au prezentat produsele realizate, realizând ebook-ul ca produs final, care conţine toate detaliile despre proiect. De asemenea, au discutat despre demersurile necesare pentru scrierea raportului final, ce va fi realizat până la data de 31 august 2018.

„Consider că implementarea acestui proiect a fost o reală reușită pentru elevii colegiului nostru, pentru cadre didactice și pentru școala noastră în general, întrucât pe parcursul celor doi ani școlari toți participanții la proiect au beneficiat de experiențe noi de învățare și s-au îmbogățit din punct de vedere profesional, dar și cultural.” a subliniat managerul de proiect, prof. Zelinschi Carmen Beatrice.

Filed in: Educație, Informațía zilei

Comments are closed.

;