Înfrângere pentru CSM Poli Iaşi în primul meci de verificare al verii

În primul meci de verificare, desfăşurat în cadrul cantonamentului de la Bolu (Turcia), CSM Politehnica Iaşi a pierdut joi după amiază, scor 1-3 (0-1,) cu formaţia Nefci Baku (locul III în prima ligă din Azerbaidjan), echipă calificată în turul întâi preliminar al Europa League, competiţie în cadrul căreia va întâlni (primul meci pe teren propriu, pe 12 iulie) pe maghiarii de la Ujpest Budapesta. Azerii au deschis scorul, în prima repriză, elevii lui Flavius Stoican reuşind să restabilească egalitatea în repriza a doua, în min. 53, prin Cătălin Ştefănescu, după o centrare a lui Alex Zaharia. Până la finalul jocului, azerii au mai înscris de două ori (în min. 67 şi 90+3), obţinând o victorie absolut meritată. Ieşenii au început meciul în formula: Koşelev – Bosoi, Mihalache, Frăsinescu, Panţâru – Cioinac, Mihăescu, Chelaru – Cătălin Ştefănescu, Patrick Petre. În repriza secundă, tehnicianul Flavius Stoican i-a introdus în teren şi pe ceilalţi componenţi ai lotului, prezenţi în cantonamentul din Turcia. Vineri, CSM Politehnica Iaşi va întâlni, într-un nou meci de verificare, formaţia Al Kharaityat, din prima ligă a Qatarului.