CSMS Iași nu a reușit să deraieze Rapidul în Copou

CSMS Iași a pierdut sâmbătă, pe teren propriu, trei puncte extrem de prețioase în lupta împotriva salvării de la retrogradare, în fața echipei Rapid București, scor 0-1 (0-1), în urma unui autogol ”reușit” de Alexandru Crețu, în minutul 4 al partidei, după un șut puternic, din afara careului, al fostului jucător al Politehnicii, Daniel Pancu. Golul căzut chiar în debutul jocului a turnat ”plumb” în ghetele elevilor lui Liviu Ciobotariu, care nu au reușit în cele 86 de minute rămase să întoarcă rezultatul. Chiar dacă au dominat, pe alocuri autoritar, partida, ieșenii au demonstrat, încă o dată, o lipsă crasă de eficacitate, în care ”eroul principal” a fost, iarăși, Andrei Herghelegiu, care a reușit ”performanța” de a-și da cu stângul în dreptul de la margina careului de 16 metri al oaspeților. Rapidul, chiar dacă nu a strălucit, a demonstrat că este o echipă greu de învins, care nu a renunțat, deocamdată, la gândul de a juca în sezonul viitor în Europa. În ceea ce-i privește pe ieșeni, aceștia au arătat că vacanța de iarnă nu le-a folosit la nimic, jocul acestora fiind, pe alocuri, mult mai slab decât cel arătat la finalul turului. În atari condiții, CSMS Iași se anunță o candidată serioasă la retrogradare, având în vedere că CS Severin, de exemplu, una dintre contracandidatele elevilor lui Ciobotariu la rămânerea în prima ligă, a demonstrat o creștere evidentă de formă, în meciul disputat, tot sâmbătă, la Chiajna, față de evoluțiile din tur. În meciul de sâmbătă, de pe Stadionul ”Emil Alexandrescu”, CSMS Iași a evoluat în formula: Irimia – Crețu, Tincu, Avrămia, Vladu – Milea (min. 76 Pătulea), Straton – Ciucur (min. 64 Cl. Ionescu), Moutinho (min. 81 Keita), Țigănașu – Herghelegiu. După 20 de etape, CSMS Iași ocupă, în continuare, locul 15 (retrogradabil), cu 18 puncte. În etapa viitoare, ieșenii vor juca, în deplasare, împotriva formației Petrolul Ploiești.

Filed in: Sport