5:14 pm - Sunday May 1, 5487

Spre Liga a II-a: Pandurii Tg. Jiu – CSMS Iași 3-1 (1-1)

CSMS Iași a bifat, sâmbătă, cea de-a treia înfrângere din acest an în campionat, din patru meciuri, trupa lui Liviu Ciobotariu îndreptându-se cu pași siguri spre Liga a II-a. În meciul disputat la Târgu Jiu, în prezența a circa 1.500 de spectatori, echipa ieșeană a fost învinsă cu scorul de 1-3 (1-1) de Pandurii, după o a doua repriză în care moldovenii au primit două goluri în mai puțin de cinci minute. La fel ca și în celelalte partide disputate în acest mini-retur, CSMS Iași a demonstrat, încă o dată,  ”subțirimea” lotului de care dispune la această oră, precum și calitățile limitate ale jucătorilor. După un început oarecum echilibrat, gorjenii au reușit să deschidă scorul în minutul 30, prin Dan Nistor, cu un șut senzațional de la 25 de metri. Egalarea a survenit zece minute mai târziu, prin Mihălăchioaie, fundașul dreapta al ieșenilor reușind un șut bine plasat din afara careului gazdelor. La reluare, pe teren parcă au intrat cu totul alte echipe, gazdele asaltând, pur și simplu, poarta lui Irimia, pe care au reușit să o perforeze de două ori în decurs de numai cinci minute. Mai întâi a înscris Lemnaru (min. 63), la o minge respinsă greșit în careu de Irimia, după care a fost rândul lituanianului Matulevicius (min. 68) să semneze victoria, pe deplin meritată, a gorjenilor. În partida de la Târgu Jiu, CSMS Iași a evoluat în următoarea formulă: Irimia – Mihălăchioaie, Crețu, Tincu, Vladu – Milea, Moutinho, Cl. Tudor, Straton, Țigănașu – Herghelegiu. Pe parcursul jocului, în formația condusă de Liviu Ciobotariu au mai evoluat Ciucur și Gado. După 23 de etape, CSMS Iași se află pe locul 16 al clasamentului, cu doar 19 puncte. În etapa viitoare, ieșenii vor întâlni, pe teren propriu, formația Gloria Bistrița, într-un adevărat derby al suferinței, ambele echipe având în prezent șanse minime de evitare a retrogradării.