5:13 pm - Friday April 19, 9185

Renasc speranțele în Copou: ”U” Cluj – CSMS Iași 0-2 (0-2)

CSMS Iași a reintrat în calculele pentru salvarea de la retrogradare, după ce a învins luni seară, în deplasare, cu scorul de 2-0 (2-0), pe Universitatea Cluj, formație ce tocmai aflase, la sfârșitul săptămânii trecută, că nu a primit licența pentru sezonul viitor. În Ardeal, ieșenii au făcut unul dintre cele mai bune jocuri din acest campionat, învingând fără drept de apel o formație resemnată la gândul că de la anul va juca la matineu. Alexandru Țigănașu a reușit în minutul 21 un euro-gol, după un șut formidabil de la circa 25 de metri, prin care a catapultat mingea direct în vinclu! Prestația excelentă a oaspeților a fost încununată în minutul 42, prin golul lui Adrian Pătulea, care a înscris simplu, din careul mic, după o centrare excelentă, de pe partea stângă, a aceluiași Țigănașu (cel mai bun jucător de pe teren). Repriza a doua a consemnat eliminarea lui Mihălăchioaie (min. 60) pentru un fault la Szekely, însă jocul oaspeților nu a suferit modificări importante, elevii lui Sorin Cârțu apărându-se foarte bine și contraatacând periculos. Fotbaliștii de la CSMS au câștigat absolut meritat o partidă pe care au dominat-o aproape în întregime, gazdele neavând decât două mari ocazii de gol pe durata întregului meci. După două înfrângeri și o remiză, Sorin Cârțu obține prima victorie pe banca Iașului, menținând vii speranțele în salvarea echipei de la retrogradare, după ce, la un moment dat, acest lucru părea de domeniul imposibilului. În meciul de luni seară, de pe ”Cluj Arena”, ieșenii au evoluat în următoarea formulă:  Lungu – Mihălăchioaie, Creţu, Tincu, Vladu – Milea (min. 79 – Moutinho), Semenenko – Ciucur (min. 54 – Mitrea), Onofraş (min. 69 Cl. Tudor), Ţigănaşu – Pătulea. Cu trei etape înainte de finalul campionatului, CSMS Iași ocupă locul 17 în clasament, cu 26 de puncte, cu patru mai puține decât primul loc care asigură menținerea în prima ligă, ocupat în acest moment de Viitorul Constanța. În etapa viitoare, ieșenii vor evolua pe teren propriu, luni, 20 mai, de la ora 21.30 (în direct pe Digi Sport 1), împotriva formației Gaz Metan Mediaș.