5:13 pm - Monday April 19, 4269

CSM II Galaţi – CSM Iaşi 24-28. Ieşencele, în grafic pentru calificarea la turneul de promovare

Handbalistele de la CSM Iaşi 2020 au mai făcut un pas important pentru calificarea la turneul final de promovare în Liga Florilor, după ce au învins sâmbătă, în deplasare, scor 28-24 (14-12), pe CSM II Galaţi. La fel ca și în meciul anterior, de săptămâna trecută, din Sala Liceului cu Program Sportiv, din prima etapă a returului Diviziei A, ieșencele au început ezitant, permițând adversarelor să conducă chiar şi cu patru holuri pe tabela de marcaj: 6-2, în minutul 11. Oasptele au reuşit egalarea (12-12) în minutul 20,reuşind să încheie prima repriză în avantaj (14-12). La reluare, elevele antrenorilor Daniel Bura şi Macrina Tomuleac au luat jocul în seros şi beneficiind de aportul ofensiv al trioului Bîță – Stanca – Dincă au câştigat meciul la o diferenţă de patru goluri. Cele mai eficace jucătoare de la oaspete au fost Ioana Stanca – 10 goluri, Diana Dincă – 7 goluri, Iulia Bîță – 6 goluri, Roxana Juverdianu – 3 goluri şi Anisa Șerban – 2 goluri.

În celelalte meciuri din etapa a XI-a a Diviziei A (seria B), disputate sâmbătă, s-au înregistrat rezultatele: CSM Bacău – HC Harghita Odorheiul Secuiesc 34-27, CSM Roman – Corona Braşov 19-37, HCF Piatra Neamţ – CNE Sfântu Gheorghe 21-35,

Clasament: 1. Corona Braşov – 33 p, 2. CNE Sfântu Gheorghe + 30 p, 3. CSM Iaşi 2020 + 24 p, 4. CSM Bacău – 21 p, 5. CSM Roman – 15 p, 6. HCF PIatra Neamţ – 15 p, 7. CSM II Galaţi – 12 p, 8. HC Harghita – 6 p, 9. CSM Făgăraş – 6 p, 10. Ştiinţa Bacău – 0 p.

Etapa viitoare, CSM Iaşi 2020 va întâlni, în Sala Liceului cu Program Sportiv, echipa Centrului Naţional de Excelenţă (CNE) Sfântu Gheorghe.